sobota 30. listopadu 2013

On My Wishlist - 29.

   Meme z dílny Book Chick City. Jeho cílem je každou sobotu zveřejnit knihu nebo knihy, které bychom si chtěli koupit. Mohou to být knihy starší i novější nebo knihy, které teprve vyjdou. 
   Protože jsem nepoučitelná a včera jsem si dala kafe (mám zvýšenou reakci na kofein) a byla jsem plná elánu a energie do půlnoci, strávila jsem valnou část noci na internetových knihkupectvích. Na bux.cz jsem našla zajímavý článek, ve kterém můžete sami navrhnout novou značku pro YA - tady. A to bych to nebyla já, abych tam nenašla nějakou zajímavou knížku. Vybrala jsem si tuhle, kterou by mělo nakladatelství Knižní klub vydat příští rok. 

    Eleanor & Park by Rainbow Rowell

Eleanor & Park Set over the course of one school year in 1986, ELEANOR AND PARK is the story of two star-crossed misfits – smart enough to know that first love almost never lasts, but brave and desperate enough to try. When Eleanor meets Park, you’ll remember your own first love – and just how hard it pulled you under.

 a ještě jedna, kterou jsem náhodně našla na GR a zaujal mě námět, který je podobný jako Total Recall.

                                                    Being Henry David by Cal Armistead

Being Henry David
Seventeen-year-old "Hank" has found himself at Penn Station in New York City with no memory of anything --who he is, where he came from, why he's running away. His only possession is a worn copy of Walden, by Henry David Thoreau. And so he becomes Henry David-or "Hank" and takes first to the streets, and then to the only destination he can think of--Walden Pond in Concord, Massachusetts. Cal Armistead's remarkable debut novel is about a teen in search of himself. Hank begins to piece together recollections from his past. The only way Hank can discover his present is to face up to the realities of his grievous memories. He must come to terms with the tragedy of his past, to stop running, and to find his way home.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuju za projevenou podporu nebo kritiku, obou si vážím.